Sosnowieckie Wodociągi „uszczelniły” ulicę Andersa

Na przełomie lipca i sierpnia na zlecenie Sosnowieckich Wodociągów wykonawca zajmował się uszczelnianiem sieci kanalizacyjnej w ciągu ulicy Andersa. Roboty na 1,5 km odcinku od skrzyżowania z ulicą 11 Listopada na Dańdowce w kierunku ronda Ludwik właśnie się zakończyły.

Prace w dużej mierze były wykonywane w nocy, tak by nie przeszkadzać okolicznym mieszkańcom i kierowcom. – Staraliśmy się zminimalizować uciążliwości, a przede wszystkim nie blokować ulicy Andersa, dlatego w dzień czyszczone były jedynie studzienki. Pozostałe prace, czyli uszczelnianie samej kanalizacji wykonywaliśmy w nocy. Dlatego większość mieszkańców w ogóle nie zauważyła żadnych utrudnień – wyjaśnia Krzysztof Baczewski z Sosnowieckich Wodociągów.


Prace przy uszczelnianiu kanalizacji polegały na wprowadzeniu do rury specjalnego rękawa filcowego nasączonego żywicą. Potem do sieci pompowane było powietrze, żeby materiał przykleił się do ścian rury. Ostatnim akcentem prac było utwardzenie wykładziny za pomocą wprowadzonych specjalnych lamp, które działaniem przypominają lampy wykorzystywane przez stomatologów do utwardzenia wypełnień. Utwardzona wykładzina pełni rolę zastępczego kanału, pokrywa pęknięcia, uszczelnia kanał i zapobiega infiltracji wód oraz eksfiltracji ścieków. – Zastosowana przez nas metoda bezwykopowa pozwala na prowadzenie prac bez konieczności rozkopywania chodników czy dróg. Oczywiście nie wszędzie z takiej technologii możemy skorzystać ale tam gdzie jest możliwość wykorzystujemy ją – tłumaczy Krzysztof Baczewski.

Inwestycja Sosnowieckich Wodociągów była wykonywana w porozumieniu z miastem, bowiem w pierwszej połowie przyszłego roku zostanie wykonana modernizacja ulicy Andersa. Podobne prace prowadzone są jeszcze w ciągu ulicy 3 Maja. Cała inwestycja finansowana przez Sosnowieckie Wodociągi będzie kosztować 1,4 mln zł.

andersa2andersa3